P-21 Beneficio
Írta: nappalyazat Dátum: Július 30 2009 09:17:54
H
Busszal és négy autóstoppal érkeztünk a Sierra Nevada egyik régiójába, Alpujarrasba, azon belül is, Beneficioba.
Teljes hír

P-21
Beneficio
Busszal és négy autóstoppal érkeztünk a Sierra Nevada egyik régiójába, Alpujarrasba, azon belül is, Beneficioba.
A közösséget a fáma szerint egy francia pár hozta létre. A völgy szépsége által lenyűgözve döntöttek úgy, hogy soha nem térnek haza. Megvásárolták az önkormányzattól a hatalmas telket és elhatározták, hogy befogadnak bárkit, aki elfogadja a létrehozandó közösség három alapszabályát (hogy aztán majd szép fokozatosan valamennyit megszegjék):
1. nem vágunk ki fát,
2. nem tartunk kutyát-macskát és
3. nem fogyasztunk alkoholt.
Buddhista-indián alapeszméken nyugvó, zömében vegetáriánus, panteista kis földi paradicsom alakult itt ki. Tipikben, jurtákban, barlangszerű házikókban éldegél a kommuna. Helyben süti a pék a kenyeret, közösen termesztik a zöldséget, a gyümölcsöt. A havas hegycsúcsokról érkezik a friss ivóvíz, ezt használják mosdásra is, télen-nyáron. A forrás jéghideg medencéjében és körülötte természetesen talpig pucér Beneficio apraja-nagyja.
Az ősközösség híre rohamosan terjed, a világ minden zegzugából, lakóautókkal érkeznek a pihenni, kikapcsolódni vágyók, a város zajától, pénzhajhászástól megundorodottak, a bujkáló bűnözők, a flúgosok, a társadalomból kivetültek vagy kivetettek. Hónapokig, évekig maradnak a legtöbben. A telek azért még mindig elég nagy ahhoz, hogy az igazi remeték és embergyűlölők is kellemesen ellegyenek benne. A kutyák és a macskák nem látják a zöld határt, átbújnak a képzeletbeli kerítés fogai között és oda-oda dörgölőznek az emberhez, egy-egy falat reményében. A beneficioiak próbálnak a legminimálisabb mértékig részt venni a kinti kapitalizmus gazdasági vérkeringésében, de azért mégis..
Kézzel készített ékszerrel, sapkával piacolnak a közeli falvakban, hogy tőkét szerezzenek gázpalackra, egy-két élelmiszerre, s a már bent született gyerekek iskolabuszjegyére. Aztán valamelyik jurtában ételfelesleg keletkezik egy napon, a szakács gondol egyet, s kirak egy táblát a sátor elé: „vacsora - menü 2 euró”. A kis konyhakert valamennyi terménye közös, de van, aki robotol, s van, akit megrészegít a jó levegő, a fák susogása, a természet ezerféle muzsikája, na meg a hasis, a fű és a varázsgomba, s nem fűlik a foga a munkához. Ez is probléma, mint ahogy a bűnözés is, amely már a kezdetekkor megjelent, s nem lehet tenni ellene. Pár hónapja egy több ezer eurós hangszer tűnt el, legutóbb párszáz euró készpénz. Néhány hete a lenti faluból tévedt erre egy kétgyerekes családapa illumináltan, és kísérelt meg erőszakot az egyik beneficioin. Az ilyen események után a rendőrség meg-megzavarja a helyiek nyugalmát, de aztán megy tovább az élet.
Egytől egyig gyűlölik a várost, minden rossz okozójának tartják. A világtól és annak médiumaitól elzártan sok hiedelem ver gyökeret itt. Oliva olajas masszázzsal küzdenek a felesleges kilók ellen, inkább élnek káposztán és tésztán hetekig, semmint hogy konzervált ételt vigyenek be a szervezetükbe és szentül hiszik, hogy a 2012-es meteor olyan változásokat okoz majd bolygónk mágneses mezőiben, aminek kapcsán megváltozik a negatív fejlődés iránya, emberiség megint jó lesz, a Föld pedig ismét olyan hely, ahol érdemes élni.