Napkorong
Versek fõoldal · Prózák fõoldal · Gyakori kérdések · Szerzõk és verseik · Szerzõk és prózáikJúnius 23 2026 21:39:03
Navigáció
Versek fõoldal
Prózák fõoldal


Gyakori kérdések
Szerzõk és verseik
Szerzõk és prózáik
Impresszum
Alapszabály
Szerzõdés
Online felhasználók
Vendég: 22
Nincs Online tag

Regisztráltak: 2,225
Tagjainkról-tagjainktól
- Weboldalak
- Pályázatokon elért eredmények
- Saját kötetek
- Megjelenések antológiákban
- Tagjainkról mindenféle
Borsosirenke: Emberi (?) sors
Mivé lesz az ember, ha már a hajlékát is elvesztette...?

V


A Posta Elszámoló Központ ablakai arra a grundra néztek, ahol egy lepusztult gyártelep felszámolása volt folyamatban. Mindent elhordtak már, csak egyetlen kajiba állt a terület szélén. Az apró épület eddig senkit nem zavart. Az oldala hullámlemez, tetején vékonyka kis kémény; egy építkezés felvonulási épülete volt valaha. A kunyhó lakója az ősz hajú, ősz szakállú öreg, évek óta ismert a környéken…
Hónapok óta figyeltük az eseményeket, és neki drukkoltunk!
Már úgy látszott, a bódét meghagyják. Egyszer csak jött egy gép, és kíméletlenül elpusztította… Szomorúan néztük… vajon mi lesz majd az e m b e r r e l?
Naponta érintettem reggel egy kicsi boltot, ahol az ablakon át, szolgáltak ki tejet, kenyeret, bármit. Ezen a reggelen is ott álldogáltam, hogy reggelire valót vegyek. Egy érzés miatt hátrafordultam, s ott állt az ember. Olyan közel állt, hogy szinte fölém magasodott. Nyugodt hangon megkérdeztem: Szüksége van valamire? - gondoltam, neki is veszek ennivalót.
- Igen, egy felesre!- válaszolta. Már nyújtottam is a pénzt. Ezentúl, az öreg hol itt, hol ott tűnt fel a Városközpontban. Szatyrával a sétáló utcai ülőkén, vagy a parkbéli padon üldögélt. A fekete kutya hűségesen követte. A számkivetettségben egy volt a sorsuk...
Amikor vittem neki valamit megkérdeztem:
- Kérem szépen, el tetszik fogadni? Amikor bólintott, melléje tettem a padra. Előfordult, hogy jövet-menet sehol nem láttam az öreget. Szokásos helye mellett, - egy fiatal fácska ágcsonkjára akasztva, nylon zacskóban rántott hús függött. Én is melléje akasztottam a csomagomat. Öröm volt látni, hogy a környékbeli asszonyok gondoskodnak róla. Most még szép az idő, de mi lesz később? - gondoltam. Egyszer hosszan beszélgettünk;
- Mi lesz Önnel, ha hidegebb lesz? Nem lenne jó, ha bemenne…?
- Nem! Itt senki nem parancsolgat! – mondta.
- Kérem szépen, a vőm adott egy jó meleg kabátot, ha elfogadja, elhozom Önnek.
Bólintott, - s egy halvány fény volt az arcán.
Szeptemberi vénasszonyok nyarában Pásztóra költöztünk.
A saját gondjaim, bajaim egy darabig feledtették az Erzsébeti Városközpontot.
Amikor Pesten járva Fedél nélkül-t veszek, a hajléktalanok lapját, vagy pénzt küldök a Menhely Alapítványnak, eszembe jut az öreg. Vajon mi lehet vele, tudnak-e róla? A hajdani szomszédok mesélték később: két télen látták…
Az emeletes házak közötti bokros részen tűzrakó helyet épített ki.
Ott tartotta a dolgait. A bokrok alján látták aludni is a parkon átmenők. Néha találkoztak vele. Amint hidegebbre fordult az idő, a nagy épületek közé húzódott, előbb egyik ház pince lejárójában, később egy másikban látták.
Egy asszony hívta a mentőket, aki ennivalót vitt az öregnek. Látta, hogy nem mozdul. A mentők magukkal vitték.
A kutya szomorúan üldögélt a gazda hűlt helyén, talán még sírt is…
Így őrizték meg őket emlékezetükben...


Hozzászólások
pircsi47 - június 14 2011 16:34:22
Irénke!
Szívfacsaró történeted, nagyon életszerű, ez egyszerűen botrány, hogy ilyen hogy történhet meg egy országgal, hogy az emberek munka és hajlék nélkül maradnak!
Utánna jön a fagyhalál! Fel vagyok háborodva, hogy inkább hagynak épületeket, bezárt gyárakat az enyészetnek, mint, hogy embereknek hajlékot adnának a fejük fölé!
Gratulálok szomorú történetedet szépen megosztottad velünk!
Puszi: Pircsismiley
reitinger jolan - június 14 2011 17:38:05
Szomorú történet, de egyre többet hallani ilyenről, elkeserítő.

Olvasmányos, kerek írás.

Szeretettel Jolismiley
Borsosirenke - június 14 2011 19:34:38
Kedves Pircsi! Teljesen igazad van. Nemcsak gyárépületek, hanem
sok egykori laktanya is üres... MI még mertünk hitelt felvenni, és gyereket vállalni, mert tudtuk, hogy holnap is, meg jövőre is lesz állásunk. A sokat szídott régebbi rendszerben létbiztonság volt! smiley Amit elvitatni nem lehet. Negyvenév munka után nyugdíjat is kapok. A maiaknak milyen reményük van...?smiley
Szeretette Irénke
Borsosirenke - június 14 2011 19:41:53
Kedves Joli! Köszönöm szavaidat!smiley
Sajnos, a kilátások lehangolóak...
szeretettel Irénke
Papon - június 16 2011 14:52:10
Kedves Irénke!
Témaválasztásodból úgy látom. különösen foglalkoztat a hontalanok, öregek sorsa, és segítőkészséged mintaszerű. De az írás sem kutya!!
Üdv.
Papon
Borsosirenke - június 16 2011 16:05:49
Kedves Papon! Köszönöm kedves szavaid. Abody Béla mondta hajdan; "A téma az utcán hever." ...manapság meg különösen!
Természetesen vannak vidámabb írásaim is. Mindjárt hozok egyet!Az Utazás Pestre a kroki műfajába tartozik.smiley szeretettel Irénk
Hozzászólás küldése
Hozzászólást csak bejelentkezés után küldhetsz
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó



Még nem regisztráltál?
Kattints ide!

Elfelejtetted jelszavad?
Kérj újat itt.
Mai névnapos
Ma 2026. június 23. kedd,
Zoltán napja van.
Holnap Iván napja lesz.
Ajánló
Poema.hu versek
Versek.eu
Szerelmes versek
Netorian idézetek
Idézetek.eu
Szerelmes idézetek
Szerelmes SMS-ek
Bölcs gondolatok
Üzenőfal
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni

KiberFeri
22/06/2026 19:47
Mindenkit üdvözlök!
KiberFeri
21/06/2026 08:21
Mindenkit üdvözlök!
KiberFeri
20/06/2026 07:41
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
19/06/2026 09:26
Kedves Dark Weber! Üdvözlünk ujra a fedélzeten. Ezt a bal oldali Főszerkesztői anyagot olvastad?
KiberFeri
19/06/2026 09:23
Üdvözlök mindenkit!
Dark Weber
19/06/2026 01:04
Üdv Gufi ,elonor !
Dark Weber
19/06/2026 01:02
Üdv mindenkinek ! Újra itt HAN vagyok ,új felhasználónévvel!
KiberFeri
17/06/2026 19:25
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
16/06/2026 17:22
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
15/06/2026 09:26
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
14/06/2026 09:35
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
13/06/2026 07:35
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
12/06/2026 21:45
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
11/06/2026 17:18
Üdvözlöl mindenkit! Isten nyugosztalja a kötltőtársunkat. A másik költőtársunkon meg segíts, ha módod van rá...
MARCSY
11/06/2026 15:54
Haász Irén költőtársunk sajnos elhunyt. legyen számára könnyű a föld. Mindketten az Isaszegen működő Alkotók, Költők és Írók Klub tagja.
Napkorong.hu alapítva: 2007
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes