|
Vendég: 111
Nincs Online tag
Regisztráltak: 2,210
|
|
Szoczi Árpád kanadai magyar filmrendező találkozása a göteborgi Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Kör közönségével
A „Drakula Árnyéka
A romániai forradalom és kitörésének története”
2009-ben készült el a kanadai születésű magyar újságíró, Szoczi Árpád „Drakula árnyéka” c. dokumentfilmje, amely a romániai rendszerváltozást megelőző időkről, pontosabban a Tőkés Lászlóval készített igen fontos, de nagyon titkos interjú elkészítésének előzményeiről szól. A film 2010-ben a Magyar Filmszemlén a Legjobb Rendezés díját nyerte el.
Az újságíró egyébként is lelkes kutatója magyar őseinek és általában a magyarság történetének. Rendezői tehetsége jól egészíti ki gondos kutatói munkáját. Filmét nézve arra gondoltam: eljött az ideje őszintén beszélni, írni a háború utáni fél évszázad göröngyös történetéről, országok, emberek viszonyáról, ebben az esetben pedig a Kárpát-medence viharos évtizedeiről.
Szoczi Árpád megszerezte az engedélyt, hogy személyesen kutathassa át a hírhedt Securitate Tőkés Lászlóról szóló feljegyzéseit és fényképanyagát. Elkészült filmje lebilincselő módon tárja a néző elé mindazok erőfeszítését, akik megteremtették a feltételeket a Tőkés Lászlóval való találkozáshoz. Két kamerával is. Nem volt egyszerű feladat. Az akkori református lelkész minden lépését figyelte a titkosrendőrség, így a segíteni akaró és föleg a kanadai szervezők gyakran kerültek elveszettnek hitt helyzetekbe.
Azt azért meséljem el, milyen nehézségekre gondolok a fentiekben. Az olvasónak nem szabad elfelejtenie, hogy az események időszakában a román kormány élén még N. Ceausescu és felesége ült. A Securitatenak minden megfigyeltre bőven jutottak titkos ügynökök, valamint műszakiak, akik kamerákat, mikrofonokat vezettek be a gyanúsítottak, ebben az esetben Tőkés László parókiájára, de magába a templomba is, hogy jól kielemezhessék, felfedezhesség az egy-egy beszédében elhangzó nyílt, vagy rejtett rendszerellenes bírálatokat. A Securitate emberei képesek voltak kompresszorral feltörni a templom előtti járdát, hogy ezzel eltereljék a figyelmet a templomban felszerelendő lehallgató berendezések nagy zajjal járó munkálatairól.
Ilyen körülmények mellett tehát a titkos interjú előkészületeinek szereplői számára idegfeszítő feladat volt a vámosokkal, határőrökkel való találkozás, de még a szokásos utcai közlekedés is veszélyes volt, hiszen a besúgók a város minden táján felfigyelhettek egy-egy gyanús csomagra, egy szögletes batyura. Ezek az emberek soka nem is utazhattak együtt, sem ugyanazon a napon nem léphették át a határt. Mégis a reájuk bízott csomagot el kellett juttatniuk a kanadai újságírókhoz, azoknak pedig be kellett jutniuk a megfigyelt református templomba, illetve a mellette álló paplakásba, ahol Tőkés feleségével és három kisebb gyermekével élt. Emellett gyakran voltak vendégei, akiknek kiléte további gondokat jelenthetett a leselkedő ügynököknek.
Tőkés Lászlót a romániai falurombolás kemény bírálása miatt is sokat zaklatta az akkori hatalom, míg végül napról napra több és több, közel 10.000 magyar gyült össze lakhelye környékén. Ennek ellenére az állami és egyházi hatóságok visszavonták papi megbízatását és pert indítottak ellene. 1989.dec.17-én akkori hét vendégével együtt letartóztatták.
Szoczi Árpád filmjében találkozhattunk Istvánnal, Tőkés László Kanadában élő testvérével, de még névtelen szovjet diplomatáról is hallottunk, aki már két hónappal korábban beharangozza Ceausescu közelgő bukását s egy esetleges forradalom kitörésének elképzelhetőségét.
A két kanadai újságíró, kalandos, de az akkori körülmények ismeretében vitathatatlanul életveszélyes feladatra vállalkoztak. Öt-hat magyar segítőjük mindent eljuttatott hozzájuk, ami a titkos interjú elkészítéséhez elengedhetetlen lett volna, de az interjú elkészülte után a munka eredményét is kijuttatták Romániából. Mi lehet most velük...? És a két kanadai...? A Tőkés Lászlóval készített film hamarosan sok országba eljutott, még Magyarországra is. Innen pedig már csak rövid idő telt el a temesvári lakosság megmozdulásáig, majd pedig Románia politikai rendszerének megváltozásáig.
Aki szeretné megnézni, megszerezni Szoczi Árpád filmjét, megrendelheti azt a Duna-TV honlapján (www.dunatv.hu). Igérem, érdemes, hiszen én nem írtam mindenről...
M.L.
|
|
|
- február 12 2012 11:03:04
Kedves László!
Gondolom, a film címéből ítélve, a vérszívó drakula nem más, mint a volt román kormányfő N. Ceausescu (feleségével egyetemben). Míg ők palotában éltek, rengeteg szegény ember csak tengette az életét.
Szeretettel: Zsuzsa
|
- február 12 2012 11:09:20
Köszönöm, Zsuzsanna, hogy elolvastad. Tényleg ügyes volt a film, rengeteg munka és veszélyes segíteniakarás fekszik benne.
üdvözlettel: M.László |
|
|
Hozzászólást csak bejelentkezés után küldhetsz
|
|
|
Ma 2024. november 21. csütörtök, Olivér napja van. Holnap Cecília napja lesz. |
|
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni
|
|