Napkorong
Versek fõoldal · Prózák fõoldal · Gyakori kérdések · Szerzõk és verseik · Szerzõk és prózáikJúnius 28 2026 05:07:26
Navigáció
Versek fõoldal
Prózák fõoldal


Gyakori kérdések
Szerzõk és verseik
Szerzõk és prózáik
Impresszum
Alapszabály
Szerzõdés
Online felhasználók
Vendég: 4
Nincs Online tag

Regisztráltak: 2,224
Tagjainkról-tagjainktól
- Weboldalak
- Pályázatokon elért eredmények
- Saját kötetek
- Megjelenések antológiákban
- Tagjainkról mindenféle
V E R S E K Váltás a PRÓZÁK főoldalára
HÉTMÉRFÖLDES CSIZMÁM Kolozsvár


HÉTMÉRFÖLDES CSIZMÁM
Kolozsvár

Csizmám felöltöttem,
hátamon tarisznyám,
látogatni megyek téged gyönyörű szép hazám.

Hűs szellő kopogtat
faházam ajtaján,
kedves vándor hosszú az út, ami ma még vár reád.

Kolozsvár a szép város,
tudom, érzem engem vár,
de még Élesd és Bánffyhunyad temploma is áll.

Könyörtelen az idő,
mint szélvész úgy rohan,
Istenem, hisz mindenhol oly sok látnivaló van.

Kissé jobb a helyzet,
mint az első két nap,
nem olyan autógyilkosok erre felé az utak.

Kolozsvárra érve,
a Mátyás király térre,
Szent Mihály temploma meghív vendégségbe.

A tér már évek óta
körbe bedeszkázva,
Nagy Románia Párt, mintha valamire várna.

Gondolják magukban,
a nép amnéziás lesz,
elfelejti Mátyást, ki egykor magyar király lett.

Nagyon közel ide
a ház ahol született,
a kicsiny Hunyadi egy ideig itt is nevelkedett.

Szűk kis utcák között,
színes a forgatag,
mint középkori bazár, a zsúfolt ajándék piac.

Kegytárgy, csecse-becse,
mind, mi Mátyást idézi,
ízletes, magvas perecet árul egy kedves néni.

Látnivaló bőven,
kapkodom is fejem,
előttem a híres Babes Bolyai Tudományegyetem.

A Farkas utcai
református templom,
gótikus stílusban, gigantikus falazata ódon.

Előtte egy Szent György
lovasszobor másolat,
amit hajdanán a kolozsvári fivérek alkottak.

Pár lépésre innen
a megmaradt várfal,
felújítva, büszkén áll a szabók bástyájával.

Sétám továbbvezet,
most a Bánffy palota,
a szépművészeti múzeumnak mai otthona.

A piarista templom,
a Házsongárdi temető,
a kétágú és kakasos templom mind megnyerő.

Fel a fellegvárba,
omladozó lépcsőkön,
jó kis gyalogtúra, senki meg ne lepődjön!

Odafent a várkapuk
életveszélyes romok,
falainak tetején, ifjú szipósok és narkósok.

Gaznövény és folyondár
mindent betakarnak,
jó terep a szegény, nyomorult hajléktalannak.

Kissé félelmetes,
látványa elszomorít,
pár méterre innen viszont, luxus szálloda virít.

Lejjebb, odébb, égig ér
egy hatalmas acélkereszt,
tovább presszó-terasz, hol panorámát nézhetsz.

Megint elfáradtam,
testem s lelkem fáj nagyon,
hisz ez is magyar város volt valaha egykoron.

Elindulok ismét haza
fájó érzésekkel,
vissza-visszapillantok hálás szeretettel.

Nyugtatgatom magam,
mást most sem tehetek,
sokszor mondtam, felettünk idegenek döntöttek.

Budapest, 2009. szeptember 02. Albert Ferenc
Hozzászólások
Torma Zsuzsanna - szeptember 04 2009 11:29:14
Kedves Gufi!
Nagyon szépen, jól összefoglaltad e versedben is a látottakat.
Érdekes, ahogy megemlíted, hogy "majd elfejetik Mátyás királyt".
Szerintem ami a szívünkben és az eszünkben van, azt falak sem tudják elfeledtetni velünk.
S olvasom a két végletet: luxusszálló és gazos, hajléktalnok tanyája!? Lehet, hogy ez máshol is megtalálható, de éppen az ilyen dolgokat kellene megszüntetni határon belül és kívül is!

Üdv.: Torma Zsuzsanna
smileysmileysmileysmiley
bozoeva - szeptember 04 2009 11:59:24
Gufi, kedves Gufi!
... hiszen, ha én is -ott lehettem volnasmileysmileysmiley
Versedet élmény volt olvasni: GRATULÁLOK!
bé.
vali75 - szeptember 04 2009 12:35:39
Kedves Gufi!
Nagyon szép a versed,gratulálok!Vali.
ZETA - szeptember 04 2009 16:01:58
Kedves Gufi!
Kolozsvár tán még mindig vár
Minden magyart szívébe zár.
Ura neki most az oláh,
Mennyi ember gondolhat rá?

Szamos partján jártam én is
Szívem tartja még emlékit.
A szamosba megfürödni
Azt nem lehet elfeledni.

Itt született Mátyás király1440 febr. 23.-án

A magyar színművészet legtöbb jelese, mint Lendvay, Egressy, Dériné Laborcfalvi Róza, Jászai Mari itt kezdte működését.
Kolozsvárott voltam először orvosnál ahogy apám mesélte.
Nem messze laktunk onnan, de a háború miatt el kellet jönni.

Akkor még magyaroké volt Kolozsvár. Egy város a múltból fel rémlik újból.

Üdvözlettel: Zeta smileysmileysmileysmiley
sziszifusz - szeptember 04 2009 19:57:46
Nagyon jól éreztem magam!

Szeretettel: sziszsmileysmileysmiley
iytop - szeptember 05 2009 10:03:06
Nagyon jó és jól esett Ferikém.Meglátogadhattál volna, mindenkit szívesen fogadunk bármikor.Az mi késik nem múlik. Még csak annyit jó apám Bánffyhunyadon született,Kalotaszeg hat kilóméterre van, hol a gyökerek mélyek.
nagygabi - szeptember 06 2009 03:48:33
E versed (is) nagyon szép lett Kedves Ferenc ,
ezért aztán mindenképpen a legmagasabbra értékelem.
Szeretettel:nagygabismiley
gufi - szeptember 08 2009 19:34:13
Köszönöm, köszönöm, köszönöm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
üdv. mindenkinek: szeretettel gufi.smiley
Hozzászólás küldése
Hozzászólást csak bejelentkezés után küldhetsz
Értékelés
Csak regisztrált tagok értékelhetnek

Jelentkezz be vagy regisztrálj

Felülmúlhatatlan! Felülmúlhatatlan! 100% [5 szavazat]
Nagyon jó Nagyon jó 0% [Nincs értékelve]
Jó 0% [Nincs értékelve]
Átlagos Átlagos 0% [Nincs értékelve]
Gyenge Gyenge 0% [Nincs értékelve]
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó



Még nem regisztráltál?
Kattints ide!

Elfelejtetted jelszavad?
Kérj újat itt.
Mai névnapos
Ma 2026. június 28. vasárnap,
Levente, Irén napja van.
Holnap Péter, Pál napja lesz.
Ajánló
Poema.hu versek
Versek.eu
Szerelmes versek
Netorian idézetek
Idézetek.eu
Szerelmes idézetek
Szerelmes SMS-ek
Bölcs gondolatok
Üzenőfal
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni

KiberFeri
27/06/2026 08:49
Kedves poétatársak! Akinek 06. 21. utáni verse eltünt, ha már ki volt téve, sorosnkivül ujra küldje be, mert ez programhiba volt. Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
26/06/2026 07:50
Üdvözlök mindenkit!
iytop
24/06/2026 11:48
Mindenkinek szép napot kívánok!
KiberFeri
22/06/2026 19:47
Mindenkit üdvözlök!
KiberFeri
21/06/2026 08:21
Mindenkit üdvözlök!
KiberFeri
20/06/2026 07:41
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
19/06/2026 09:26
Kedves Dark Weber! Üdvözlünk ujra a fedélzeten. Ezt a bal oldali Főszerkesztői anyagot olvastad?
KiberFeri
19/06/2026 09:23
Üdvözlök mindenkit!
Dark Weber
19/06/2026 01:04
Üdv Gufi ,elonor !
Dark Weber
19/06/2026 01:02
Üdv mindenkinek ! Újra itt HAN vagyok ,új felhasználónévvel!
KiberFeri
17/06/2026 19:25
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
16/06/2026 17:22
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
15/06/2026 09:26
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
14/06/2026 09:35
Üdvözlök mindenkit!
KiberFeri
13/06/2026 07:35
Üdvözlök mindenkit!
Napkorong.hu alapítva: 2007
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes