|
Vendég: 20
Nincs Online tag
Regisztráltak: 2,211
|
|
_A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az „Év madarát”, a Nyugat-magyarországi Egyetem pedig az „Év fáját” választja meg minden évben. E mozgalmak nyomán a honi botanikusok az idei évtől megválasztják az „Év vadvirágá”-t. A kezdeményezés célja, hogy évről-évre ráirányítsa a figyelmet a látványos és veszélyeztetett vadon élő virágos növényünkre. A magánkezdeményezésű ötletet követő internetes vita, majd szavazás eredményeként 2011-ben a leánykökörcsinre (Pulsatilla grandis) esett a választás.” (Somogyi Hírlap 2011. január 27-ei számából)
N
„A leánykökörcsin a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó növényünk, melynek „bundás” bimbói márciusban jelennek meg. A virágok gyakran már a talaj közelében kinyílnak. A virágzás általában rövid ideig, mintegy 2-3 hétig tart, de még májusban is találkozhatunk virágzó példányokkal. Az egész növényt „sűrűn álló szőrök borítják”, ami megvédi a kora tavaszi fagyoktól. A halványkék vagy kékes-ibolya színű kehely alakú és általában felálló virága 6 sziromlevélből áll. A sziromlevelek legalább kétszer olyan hosszúak, mint a porzók. A nemzetség többi fajának virágai sötétebb árnyalatúak és – egy fajt (tátogó kökörcsin) kivéve – bókolóak. A virágban található feltűnő sárga színű porzótömeg és a porzószerű nektárképző mirigyeiből áradó illat magához csalogatja a méheket és dongókat, gazdag nektárzsákmányt kínálva a megporzásért cserébe. A páratlanul szárnyalt tőlevelek csak az elvirágzás után fejlődnek ki. Virágzás után a szár megnyúlik és megjelennek a páratlanul szárnyalt tőlevelek, valamint továbbra is megfigyelhetőek az örvösen álló keskeny sallangokra osztott fellevelek. A termések repítő készülékeikkel látványos bóbitát alkotnak. A repítő készülékek segítik a magok terjedését, és egyben az „ültetésről” is gondoskodnak, mivel nedvesség hatására visszacsavarodnak, kissé befúrva a magot a talajba. Hazánk középhegységeinek és dombvidékeinek számos élőhelyén, hegyi- és irtásréteken, sztyeppréteken, sziklagyepekben, kartsz-bokorerdőkben, homoki és lösz gyepekben megtalálható.
A növény minden része mérgező, de a népi gyógyászat egykor felhasználta: a virágából és leveléből készült teát asztmás görcsök és fejfájás csillapítására, valamint vesebetegségek, köszvény, csúz gyógyítására is alkalmazták. Egy 16. századi kódex tanúsága szerint juhok himlőjét gyógyították vele és festéket készítettek belőle. A magyar elnevezésben a kék színt jelentő ótörök „kök” szó rejtőzik. Védett, természetvédelmi értéke 10.000,-Ft.
Hazánkban a leánykökörcsin mellett további 4 kökörcsinfaj – a tátogó, a magyar, a fekete és a Zimmermann-kökörcsin – fordul elő. Mindegyik védett növény.
Az „Év vadvirága” kezdeményezés sikerének záloga az összefogás és tenni akarás. Botanikusok és nem szakmabeliek, hivatásos és amatőr természetvédők, pedagógusok és diákok egyaránt sokat tehetnek az év vadvirágáért. A leánykökörcsin, többi honos vadvirágunkkal együtt a nemzeti vagyon része, megóvása közös érdek és közös feladat.
(„Vikipédiából” és “Vadonlesőből)
Közreadta: Torma Zsuzsanna
|
|
|
- január 28 2011 20:08:11
Csodaszép a leánykökörcsin, sokmindent megtudtam róla!
Nagyon szeretem a virágokat, ha vadvirág, ha "szelíd", soha egy szálat le nem tépnék erőn vagy mezőn. Örülök, hogy védett!
Zsuzsikám köszi a tájákoztatást, puszillak: Pircsi |
- január 28 2011 20:09:14
Nagyon szépen írtad meg.
üdv NDI |
- január 28 2011 20:39:31
Köszönöm, kedves Pircsi és Imre!
Nem az én érdemem, hiszen csak "közhírré tettem", tájékoztatásul, hogy mindenki tudja, melyik vadvirág a 2011-es "Év vadvirága". Majd figyelem az erdőt, és ha találok, írok Nektek róla!
Üdv.: Torma Zsuzsanna
|
- január 28 2011 20:48:34
Köszönöm, hogy megosztottad velünk ezt a remek kis írást. Valóban nagyon szép virág. Jó lenne, ha tényleg védenénk, mert ott szép, ahol nyílik.
Szeretettel olvastam: Tara |
- január 29 2011 13:37:13
Köszönöm, kedves Tara, hogy remeknek tartod az írást, ha bár, mint írtam, ezt én csak közreadtam, nem az én érdemem!
Csak azért, hogy többen is értesüljenek róla, hogy a 2011-es év vadvirága a leánykökörcsin. S ha valaki még nem hallott volna róla, akkor most legalább tudja, hova tegye.
Mivel többféle is van ebből a virágból, lehet, hogy mifelénk is lesz az erdőben, de nem biztos, hogy az a fajta, amelyik a képen is szerepel.
Üdv.: Torma Zsuzsanna
|
- január 29 2011 13:39:33
Sok olyan infót tudattál velünk, amiket jó volt olvasni...
Szeretettel. Léna |
- január 29 2011 16:02:28
Ilyen írásokra is szükség lenne, hiszen a városi emberek ma már ritkán jutnal el oda, hogy megismerjék a növényeket közelről...és ez nagy kár, mert nem is mentjük meg a hasznos és szép fajtákat.
Örültem, hogy olvashattam.
szeretettel mamuszka |
- január 30 2011 09:38:11
Kedves Lena és Mamuszka!
Nagyon örülök, hogy Ti is olvastátok ezt a tájékoztató írást az "Év vadvirágáról". Én sajnálom is azokat az embereket, akik úgy nőnek fel és öregszenek is meg, hogy ezeket a kedves vadvirágokat, amelyek kora tavasztól késő őszig a mezőkön és erdőkben nyílnak, nem ismerhetik meg. Ugyanúgy nem találkozhatnak személyesen azokkal az állatokkal, amelyekkel a tanyasi, falusi emberek találkozhatnak.
Én magamat is sajnálom azért, hogy még én sem ismerek sok virágot, fát, és én sem láttam minden állatot a saját szememmel, legtöbbjüket csak filmeken.
Majd figyelem az erdőt, és szólok, ha találkoztam a leánykökörcsinnel!
Üdv.: Torma Zsuzsanna
|
- január 31 2011 17:03:41
én is szeretem |
- február 01 2011 18:00:23
A Virágok, nagyon Okosak! Pontosan tudják, mikor szabad megszületni, és milyen legyen a szinük. A növények hibridet hoznak létre....azonosulnak a környező virágok szinével. Jelzik a fölmelegedést! Az erdők tarolása miatt, gyorsan változnak a virágok.
A leány kökörcsin szoknyája két-három nap után világos kékre vált. A sziklás, napfényes helyeket kedvelik.
Örülök, hogy szem elé tetted ezt a csodálatos vadvirágot.
Üdv:Glica |
- február 05 2011 22:01:20
Kedves Zsuzsanna!
Nagyon sok hasznos, és érdekes információt tudtam meg a leány- kökörcsinről. Az "Élet és Tudomány" tudományos folyóiratot gyakran olvasom, olvastam. Meállná helyét rövid prózád ott is. Szeretettel: József |
- február 07 2011 13:27:00
Kedves Katalin és József!
Örülök, hogy Ti is olvastátok ezt az összeállítást. De mint írtam is a végén, ez nem az én tollamból származik, hanem csak egy összeállítás azért, hogy sokan felfigyeljenek rá és tudják, hogy ez évben az év vadvirága a leánykökörncsin lett.
Tudományos folyóiratokban én különben sem állnám meg a helyem a kis egyszerű írásaimmal.
A Tulipánfáról írtak talán, igen, de az sem mind az én szövegem.
Üdvözlettel és köszönettel: Torma Zsuzsanna
|
|
|
Hozzászólást csak bejelentkezés után küldhetsz
|
|
|
Ma 2024. november 25. hétfő, Katalin napja van. Holnap Virág napja lesz. |
|
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni
|
|