Tolnai Imre : A „ Tisztelt Uram” hivatalos megszólítás véleményem
“A más iránt érzett megbecsülés egy neme az önbecsülésnek.” (Tatiosz)
Január tizenkilencedikén írtam egy hivatalos helyre e-mailben. Tizenkét nap múlva választ kaptam. A megszólításban a „Tisztelt Uram” szerepelt.
Megmosolyogtatott,illetve elgondolkoztatott. Több ízben mondogattam magamban ezt a két szót.
Úgy gondolom és érzékelem,ez nem való hivatalos megszólításnak,hiszen bár a „Tisztelt” elsősorban hivatalos , az „ Uram” azonban egyértelműen magánjellegű érzéseket sugall. Vagyis vegyesen hat rám az együttes alkalmazása.
Persze ez a téma is,valamint a megítélése is nézőpont kérdése. Én viszont így vélekedem erről a dologról,ahogyan az előbb leírtam. Tegnap az egyik közösségi oldalon is megosztottam erről a véleményemet,noha ott egy mondatban megfogalmazva. Három embernek tetszett. Nem szóltak ellenben hozzá,csak kedvelték. Olyan eddig nem volt ott,aki nem ezt tette volna.
Szerintem a "Tisztelt Uram" és "Tisztelt Hölgyem" megszólítás egy hivatalos levélben nagyon jól hangzik, főleg akkor, ha a küldő fél nem ismeri a címzett pontos nevét!
De ha ismeri, akkor is megfelel az elvárásoknak. Magyarul és idegen nyelven is.
Örülj neki, hogy így szólítottak meg!
Szeretettel: Zsuzsa
gyongyszem555 - február 04 2012 09:47:37
Kedves Imre!
Egyet kell, hogy értsek Zsuzsa véleményével. Mert egy hívatalos levélben így "illik" megszólítani a címzettet.
Lehet, hogy azért furcsállod, mert még fiatal vagy, és valahogyan úgy alakult, hogy az "illemszabályokat" már nagyon régóta nem "illik" tanítani, pedig nem ártana a televízióban néhány percet - mondjuk a reklámok helyett - szánni neki. Bár ez anyagi hasznot nem hozna, de szellemit igen.
Szeretettel olvastalak és gratulálok!
Évi.
esprit - február 08 2012 23:46:38
Tisztelt Uram!
Kíváncsi lennék, milyen megszólítást találnál helyesnek, Kedves Delfinke, a mai
magyar illemszabályok szerint?
Üdv.
esprit