Napkorong
Versek fõoldal · Prózák fõoldal · Gyakori kérdések · Szerzõk és verseik · Szerzõk és prózáikNovember 26 2024 07:36:37
Navigáció
Versek fõoldal
Prózák fõoldal


Gyakori kérdések
Szerzõk és verseik
Szerzõk és prózáik
Impresszum
Alapszabály
Szerzõdés
Online felhasználók
Vendég: 3
Nincs Online tag

Regisztráltak: 2,211
Tagjainkról-tagjainktól
- Weboldalak
- Pályázatokon elért eredmények
- Saját kötetek
- Megjelenések antológiákban
- Tagjainkról mindenféle
Váltás a VERSEK főoldalára P R Ó Z Á K
vigh larissza: Biológiai Pen Drive - ok
_MM

Biológiai Pen Drive – ok








Érdekes dolog ötlött belém a bogár népséggel kapcsolatba .


Először az jutott eszembe hogy ezek a kis gusztustalan lények hasonlóak a gerinces szárazföldi és Vizi állatokhoz ( emlősök , madarak hüllők , kétéltűek ) .



Azt hogy most pontosan melyiket melyikkel tudnám össze párosítani ahhoz nagyon kevés információkkal rendelkezem és nem vagyok biológus sem .


Elképzeléseim alapja néhány olyan tudományos cikk amit itt ott olvasgattam halottam láttam ( NGC , egyéb újság cikkek ) vagy középiskolai ismereteimen alapulnak
( vírusok , baktériumok és ízelt lábúak ) .


A gerinctelenek világa tehát hasonló tevékenységgel rendelkezik és hasonló külsővel mint a gerinces állatok .


Amiben még hasonlóak kevés ismeretem szerint az a szaporodás , ( tojás helyett pete )
Amiben eltérnek a gerincesektől az a külső hasonlóság ellenére a külső és belső felépítés és a méret .





Hasonlóság lehet pl . :


Külső :

egyéb külső testi megjelenések amik hasonlóak pl . csápok agyarhoz ami lehet hasonló funkciókat tölt be . Test tagolódás és szelvényezettség is hasonló .


Belső :


A gerincteleneknél is hasonló a párzó szerveik felépítése mint a gerinceseké a legtöbb esetben ( ezekről csak közép iskolai tanulmányaimra tudok támaszkodni ) Ugyan úgy van a gerincteleneknél is légző rendszerük ( kopoltyú jellegű szerv ami a légzést szolgálja vagy , tüdő a potrohban szárazföldieknél , párzó szervek , emésztő szervek )
Párzó szervek , fejlődés és szaporodás
Tehát a hím gerincteleneknél is van párzó tüskéjük ami ugyan olyan szerepet tölt be mint a hím vessző a gerinceseknél és a nőstény gerincteleneknél hasonló szerv mint a méh gondoskodik a peték fejlődéséhez. ( erről a fejlődésekről petéből vagy eleven szülés folyamata a bábozódás és stb kevés ismereteim vannak és még csak példát se tudok rá említeni )


Tudományos cikkből vettem :


Rovarok szaporodása és egyed fejlődése . A teljes átalakulás . A rovarok belső megtermékenyítéssel szaporodnak, tehát a nőstény állatok párzás után megtermékenyített petesejteket raknak le, amelyeket petéknek nevezünk.

A petéből átalakulással fejlődnek az egyedek, s a növekedés közben számos alkalommal vedlenek. A kifejlett rovarok már nem nőnek, és ezért nem is vedlenek többé.


A rovarok különböző csoportjaiban háromféle átalakulási típus fordul elő: kifejlés, átváltozás, és teljes átalakulás.

Ha a lárva és a kifejlett rovar életmódja, élőhelye hasonló, akkor csak kisebb különbségek vannak testfelépítésük között. Például a lárvák szárnyai, csápjai fejletlenebbek vagy hiányoznak, és az egymást követő vedlések során fokozatosan alakulnak ki.

Ez a fejlődés jellemző például a szöcskékre, a tücskökre és a sáskákra.

Ha a lárvák életmódja a szülőkétől eltér, akkor hasonlíthatnak ugyan egymáshoz, de a lárváknak ideiglenes, lárvakori szerveik vannak. A szitakötők lárvája például vízben él, kopoltyúval lélegzik.

Zsákmányszerzésre alkalmas szerve, úgynevezett álarca van, amelyet az utolsó vedléskor levet.
Ha a lárva életmódja és táplálkozásmódja merőben más, mint a szülőké, akkor egyáltalán nem hasonlít rájuk.

Az ilyen lárvák fejlődésük során növekednek, vedlenek, majd bábbá alakulnak. A báb burkán belül a lárva szervezete átalakul kifejlett rovarrá. Ilyen fejlődési mód jellemző a bogarakra, lepkékre, szúnyogokra, legyekre, hangyákra.

A teljes átalakulással fejlődő rovarok lárvaalakjai sokfélék. A legyek lárvája a nyű, egyes bogaraké a pajor, a lepkéké pedig a hernyó.




Ideg rendszer

A hasonlóság hogy itt a rovaroknál is van feji dúc ideg ami központi résznek számít az idegrendszerben és a hasi dúc az egy másik ideg központ .


Valamint még van még olyan hogy a bogár idegrendszere is tartalmaznak neuroszekrétumokat ( az emberi agy is tartalmaz ilyeneket ) ami a hormon vérbe kerülését szabályozza és egyéb mirigyek által termelt hormonok szabályozása a rovaroknál is .



tevékenység , életmód :


( csoportos együttélés és falkába verődés ) ezen belül értékrendbeli viselkedés kinek mi a szerepe a közösségeiken belül .
Vannak a Ízeltlábúak világban ragadozók és növény evők .








Különbségeik


Méret :


A rovar világ kisebb mint a gerincesek kb 98 % - ban kivétel pl

( óriás pók és cickány vagy kolibri de ebbe ne menjünk bele )



Külső és belső felépítés :


Tudományos cikk:

A testszelvényeket és a láb ízeit kitinből felépülő, részekre tagolt páncél borítja. A kitin szilárd, rugalmas, igen ellenálló anyag.


A testet kívülről fedő burkot más néven kutikulának is nevezik. A kitint tartalmazó kutikula részei egymáshoz képest mozgathatóak.


A mozgatást különálló, egymástól független működésű izmok végzik, amelyek a kitinvázhoz belülről tapadnak. A gerinctelen állatok körében kivételes sajátság az, hogy az izmokat harántcsíkolt izomszövet építi fel.

Ez a mozgási szervrendszer a férgek és a puhatestűek simaizomszövetet tartalmazó bőrizomtömlőjéhez képest sokkal gyorsabb mozgást tesz lehetővé. A testszelvényeket és a láb ízeit kitinből felépülő, részekre tagolt páncél borítja.

A kitin szilárd, rugalmas, igen ellenálló anyag. A testet kívülről fedő burkot más néven kutikulának is nevezik. A kitint tartalmazó kutikula részei egymáshoz képest mozgathatóak.

A mozgatást különálló, egymástól független működésű izmok végzik, amelyek a kitinvázhoz belülről tapadnak. A gerinctelen állatok körében kivételes sajátság az, hogy az izmokat harántcsíkolt izomszövet építi fel.

Ez a mozgási szervrendszer a férgek és a puhatestűek simaizomszövetet tartalmazó bőrizomtömlőjéhez képest sokkal gyorsabb mozgást tesz lehetővé.

A rovar külsejét kitin páncél borítja ez adja meg a rovar szilárd külső vázát ( ez a bogár kvázi csontváza )

A bogár testét belül fehérjék , hormonok hasi és feji ideg dúcok ( ezek a főbb idegrendszerének központjai amit ideg „ szálak „ kötnek össze egymással .

Gerincteleneknek is vannak hormonjaik amik növekedéssel és szaporodással kapcsolatosak és még vannak de azokról nincs ismeretem .



Keringés

gerincteleneknél nyílt keringése van .






Összegzéseim



A genetika lehet ilyen módon tudja csak megoldani a „ kicsinyítést „


Felsoroltam magam elképzelései szerint és tudományos cikk alapján a különbségeket és hasonlóságokat a gerincesek és gerinctelenek felépítése , életmódja , szaporodása , külső és belső testfelépítése között stb .



Hasonlóság azt tükrözi hogy hasonló géneket információkat hordoznak magukban a gerinctelenek a gerincesekből .

A különbség pedig azt mutatja azért különböznek mert a méretük miatt ilyen kivitelezési és a gerincesektől eltérő „ fejletlenebb „ formában tudnak csak létezni .


Lehet ez a genetika kivitelezés és a természet megoldása rájuk nézve .


Tehát teszem fel lehetséges volna az hogy ezekből a méretükben kisebb és fejletlenebb lényekből a tudósok képesek volnának gerinceseket ( emlősöket , madarakat , hüllőket stb .) generálni létre hozni laboratóriumi körülmények közt ????



Lehetséges ez néhány lombik körülmények között ? Elképzelhető lenne hogy ezek a gerinctelen élőlények csak kémcsövei a bennük lévő genetikai információknak és ez öröklődik bennük minden utódukban ?



Mi lenne ha egykoron intelligensebb lények az emberhez hasonlóan így menekítették meg a genetikájukat .

Információjukat elmentve a gerinctelenek genetikájában , hiszen ha a mai tudósok a coli baktériumba próbálnak genetikai és egyéb információkat elmenteni ( szerves körülmények közé .


(Sajnos pont ezt a cikket nem találtam meg de ha megtalálom akkor linkelem ígérem , egyik újságban olvastam róla )


Lehet ahhoz hasonlóan a gerinctelenek teste lenne a legjobb környezet arra hogy genetikai kódokat és ehhez hasonló információkat rejtsünk el .

Életmódjukkal , mozgásukkal , táplálkozásukkal , test felépítésükkel reprodukciójukkal biztosítják a beléjük elrejtett genetikai kódok számára a legmegfelelőbb környezetet , jobb mint egy kémcső .



Lehetséges volna hogy emberi genetikát is ???


Hozzászólások
Torma Zsuzsanna - március 04 2012 18:32:31
Kedves Larissza!

Érdekes az eszmefuttatásod és a különböző élőlényekkel kapcsolatban. Ahhoz képest,hogy több helyütt is bevallottad, hogy kevés az ismereted bizonyos téren és nem minden állításodhoz tudnál példát is említeni, elég tudományosan vezetted le a különböző állatokon a hasonlóságot és a különbözőséget.
Nekem a napokban éppen az jutott eszembe, hogy mi emberek mennyire hasonlítunk a fejlődés legfelsőbb fokától lejjebb eső bármely más élőlényekhez, állatokhoz.
Főleg a gerincesekhez, azon belül is a négylábú emlősökhöz. Azt is szokták mondani, hogy az ember belső szerveinek elhelyezkedése legjobban az emberéhez hasonlít. Ezeknek a gerinces, négylábú emlősök hasonlítanak az emberekhez a szaporodásban, a "gyermekek" szoptatásában és felnevelésében.
Mégis, ha megnézzük a tőlünk sokkal alacsonyabb rendűeket, akkor elmondhatjuk, hogy az embergyermekeket kell a legtovább nevelni ahhoz, hogy önálló életet tudjanak élni. Ugye milyen érdekes?
Elgondolkodtatóak a "feltevéseid":
"Tehát teszem fel lehetséges volna az hogy ezekből a méretükben kisebb és fejletlenebb lényekből a tudósok képesek volnának gerinceseket ( emlősöket , madarakat , hüllőket stb .) generálni létre hozni laboratóriumi körülmények közt ????".

Talán ezekre a feltevésekre, illetve kérdéekre egy biológus vagy genetikus tudna megfelelő választ adni!

Szeretettel: Zsuzsa
smileysmileysmiley
Hozzászólás küldése
Hozzászólást csak bejelentkezés után küldhetsz
Bejelentkezés
Felhasználónév

Jelszó



Még nem regisztráltál?
Kattints ide!

Elfelejtetted jelszavad?
Kérj újat itt.
Mai névnapos
Ma 2024. november 26. kedd,
Virág napja van.
Holnap Virgil napja lesz.
Ajánló
Poema.hu versek
Versek.eu
Szerelmes versek
Netorian idézetek
Idézetek.eu
Szerelmes idézetek
Szerelmes SMS-ek
Bölcs gondolatok
Üzenőfal
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni

KiberFeri
23/11/2024 10:58
Üdvözletem mindenkinek!
vali75
19/11/2024 09:21
Szép napot kívánok! Erzsébeteknek boldog névnapot!
KiberFeri
19/11/2024 09:16
Üdvözlők mindenkit!
vali75
18/11/2024 07:32
Jó reggelt kívánok!
iytop
16/11/2024 11:52
Szép napot kívánok Mindenkinek!
KiberFeri
14/11/2024 14:32
Üdvözletem mindenkinek!
KiberFeri
04/11/2024 09:45
Üdvözlők mindenkit!
vali75
02/11/2024 22:09
Jó éjt Napkorong!
KiberFeri
02/11/2024 08:16
Üdvözletem mindenkinek!
KiberFeri
31/10/2024 09:18
Üdvözletem mindenkinek!
iytop
30/10/2024 07:25
Szép napot kívánok Mindenkinek!
vali75
29/10/2024 21:33
Jó ejszakát mindenkinek! smiley
vali75
28/10/2024 17:38
Sziasztok! Kiszerkesztettem minden beküldött verset, igyekszem majd gyakrabban jönni.
KiberFeri
17/10/2024 14:47
Üdvözlők mindenkit!
KiberFeri
14/10/2024 16:00
Üdvözlők mindenkit!
Minden jog fenntartva napkorong.hu 2007-2009.
Powered by PHP-Fusion © 2003-2006 - Aztec Theme by: PHP-Fusion Themes