|
Vendég: 3
Nincs Online tag
Regisztráltak: 2,211
|
|
_
Ennek a szalonnának csak 71 %-a az, ami miatt még egyáltalán szalonnának lehet nevezni. Ezen kívül tartalmazza a következőket: Ivóvíz, étkezési só, szőlőcukor, burgonyakeményítő, emulgálószerek (difoszfátok, trifoszfátok), sürítőanyagok (feldolgozott euchema moszat, szentjánoskenyér liszt, xantán-gumi), ízfokozó (nátrium-glutamát), antioxidáns (nátrium-D-eritroaszkorbát), zselésítőanyag (kálium-klorid), tartósítószer (nátrium-nitrit).
Energiatartalom: 100 g termékben 1241 kJ/300 kcal.
Fehérje: 12,80 g, szénhidrát <1,00 g (ebből cukrok <1,00 g), zsír 27 g (ebből telített zsírsavak 10,80 g), élelmi rost <1,00 g, nátrium 1,30 g.
(A feltüntetett tápérték adatok tájékoztató jellegűek, ingadozásuk előfordulhat.
Irányadó napi mennyiség: Enegiatartalom 2000 kcal: Cukor 90 g, zsír 70 g, telített zsírsav 20 g, Nátrium 2,4 g.
Most még csak azt kellene megtudni, hogy ez az irányadó napi mennyiség mire vonatkozik?
Vajon ennyit szabad csak enni belőle ahhoz, hogy egészségünk ne károsodjon?
Vagy ennyi mennyiség elfogyasztása szükséges ahhoz, hogy az egészségünk megmaradjon?
De azon is elgondolkodtam, hogy minek kell a szalonnához emulgálószer, minek kellenek sürítőanyagok és ízfokozók, és miért kell zselésítőanyag? Ezek az anyagok – szerintem – a bőr- és húspép összeállításához szükségesek, amit az olcsó párizsi és virsli előállításánál használnak.
A valódi szalonna állaga egymagában is elég sűrű, kellően besózva, időközönként a sóban megforgatva, majd füstre felaggatva és egy meghatározott ideig otthagyva, hideg, száraz levegőn tárolva igen jóízű és laktató étek.
Régi, jól bevált módszer ez, szüleink, nagyszüleink is így csinálták. Sózott, őrölt paprikával megszórt vöröshagymával a legfinomabb.
Ebből a főtt, füstölt császárszalonnából hidegen és megsütve is fogyasztottam, (már nem először), de nem éreztem különösebb gyönyörűséget evése közben. Hidegen ízetlen volt, a zselésítőszer tartotta össze a húscsíkokat, (ha egyáltalán húsnak lehet nevezni,) megsütött állapotban való elfogyasztása közben savanykás íz gyűlt a számban.
Az edény alján, amiben megsütöttem, vastag lerakódás volt látható, valószínű, a sok idegen anyag miatt, amivel ezt a szalonnának nevezett árut megmérgezték.
Hagytam magam becsapni már nem első alkalommal. De most megfogadtam, hogy ezen túl ilyen szalonnának nevezett terméket többé nem vásárolok.
Torma Zsuzsanna
2012. november 26.
|
|
|
- november 26 2012 18:21:17
Nagyon aktuális amit megírtál.Sajnos nem tudhatjuk mitől hízunk.Félretéve a tréfát (hízás) borzasztó, hogy megszűnt ebben az országban az élelmiszerek ellenőrzése! Arra volnék kíváncsi, hogy akinek nincs lehetősége mondjuk malacot, csirkét nevelni otthon, az mit ehet meg teljes lelki nyugalommal?
Szeretettel: esprit |
- november 27 2012 04:52:16
Kedves Zsuzsanna!
Teljesen elrémisztettél! Pont tegnap sütöttem szalonnát a túrós tésztához, de ezt finom, ízletesnek találom. Persze, láttam a TV-ben, ahogy felinjekciózzák a húsokat, a festésről már nem is beszélek.
Felháborít engem is a sok pancsolás, az volt az igazi, amikor évente disznót vágtunk. Férfi nem lévén a háznál, szegény Anyánkkal egyedül kínlódtunk a feldolgozásával, és az a kolbász volt a finom. Nagyon talpraesett, dolgos asszony volt az anyánk.
Gratulálok írásodhoz szeretettel: Viola |
- november 27 2012 08:45:53
Kedves Esprit!
Igen, nagyon aktuális, én is úgy hiszem. Egyébként az összetevőket nem én találtam ki, a becsomagolt termék ismertetőjén szerepelt szó szerint az, amit ide leírtam.
A húscskíkok olyanok voltak a "szalonnában", mintha nem is hús lett volna, mintha különböző anyagokból és színezékből kevert emulgáció lett volna összepréselve.
A termék messziről nézve mutatósnak tűnt, de közelről és fogyasztva már egyáltalán nem volt szívmelengető!
Akkor már talán jobb lenne, ha külön gyártanának csirkecombot és egyéb állati szerveket, ahogy Go-ti-ho (Gyurcsi) írta meg a jövőben játszódó folytatásos történetében. Bár azt a jövőt sem szeretném!
Kedves Viola! Egyáltalán nem szeretnélek elrémiszteni, hiszen nem minden gyár (üzem) minden szalonnája van "megspékelve" ezekkel a mérgező anyagokkal. De ha nagyon jó minőségű terméket szeretnénk venni, akkor talán a szalonnát nem a TESCO-ban, hanem más, kisebb húsboltokban, vagy a piacon kellene megvenni, ahova egyenesen a termelő gazdáktól kerül forgalomba ez a termék.
Emlékszem én is a régi szép időkre, amikor még itthon volt a disznóvágás, és jó szájízzel ettük a sült húst, a kolbászt és a hurkát is!
Talán még a '60-as években lehetett tiszta színhúsból készült felvágottakat venni. Jól emlékszem én még arra, hogy milyen volt a párizsi, az olasz, a veronai, és milyen a túrista felvágott.
Nagy szó volt akkor fiatal koromban, hogy néha a boltból vásárolhattam néhány szelet finom felvágottat. Ma már sokszor azt mondom, hogy inkább le kellene szokni a húsokról.
Sok helyen vágnak még sertést, vagy vesznek hasítottan, felet vagy egészet, de lehet, hogy már azok az állatok sem olyanok, mint régen, mert nem olyan eleséggel vannak felhízlalva, amilyennel régen etettük őket. Így a hús állaga sem olyan, mint a régi, nem csoda, hogy az íze sem olyan!
Köszönöm, hogy itt voltatok!
Szeretettel: Zsuzsa
|
- november 27 2012 12:42:24
Úgy látszik, ezért nem szeretem a boltban vásárolt szalonnát és felvágottat. Mi is neveltünk és vágtunk disznót még gyermekkoromban, de fiatalasszony koromban előfordult, hogy hárman dolgoztuknk fel két sertést a férjemmel és sógorommal. Az valóban jó volt. gratulálok az írásodhoz Zsuzsanna.
Szeretettel: Marcsy |
- november 27 2012 15:34:29
Kedves Zsuzsika!
Szeretettel olvastam prózádat és teljes mértékben igazad van. De ugyanakkor igaz ez a "szöveg" amit rányomatnak, hogy miből mennyit tartalmaz szinte az áruféleségek legnagyobb részére.
Emlékszem, amikor "megjelentek" nálunk ezek a nagy üzletláncok tutira jól néztek ki ahogy a rengeteg felvágott, töltelékáru kínálta magát. De amikor az ember belekóstolt, a sós ízen kívül - azt hiszem, hogy a legtöbbjénél - semmi mást nem lehetett érezni.
Emlékszem a 6o-as, 7o-es évek parizerére - azt volt a kedvencünk - annak volt hús íze, nem volt beton kemény, rágós, mint a mai párizsi.
Elhiszem kedves Zsuzsikám, hogy nem vágysz többé ilyen szalonnára.
Szeretettel olvastalak és gratulálok, egyben javulást kívánok Neked.
Évi. |
- november 27 2012 17:50:30
Ezen a csomagoláson csak ennyit kellene feltüntetni: Szalonna, készítette X.Y. Ennyi és nem több!
Az én fiatalkoromban nem írtak a húsárukra semmit, csak, hogy mennyibe kerül de tudtuk, hogy amit fogyasztunk az nem hamisítvány.
Szomorú, hogy ide jutott az élelmiszeriparunk. Ez már a vegyipar csodája!
Szeretettel olvastam írásodat, gratulálok: Maria |
- november 27 2012 17:50:30
Ezen a csomagoláson csak ennyit kellene feltüntetni: Szalonna, készítette X.Y. Ennyi és nem több!
Az én fiatalkoromban nem írtak a húsárukra semmit, csak, hogy mennyibe kerül de tudtuk, hogy amit fogyasztunk az nem hamisítvány.
Szomorú, hogy ide jutott az élelmiszeriparunk. Ez már a vegyipar csodája!
Szeretettel olvastam írásodat, gratulálok: Maria |
- november 28 2012 09:27:02
Kedves Marcsi, Évike és Maria!
Köszönöm, hogy itt voltatok és olvastatok. Ahogy mondjátok, a szalonnára nem kellene mást ráírni, mint hogy szalonna, esetleg azt, hogy főtt, vagy füstölt, vagy mindkettő.
Továbbá azt, hogy honnan származik és ki forgalmazza, és hogy meddig tartható el.
Manapság, ha párizsit veszünk, esetleg az olcsóbb fajtából, azt igen gyorsan el kell fogyasztani, mert hamarosan ragadóssá válik, biztosan a hozzáadott anyagok miatt. Mint tudjuk, semmi sem készül már teljesen húsból, hanem különféle adalékanyagokból. Csak az eszik tiszta színhúst, aki saját maga vágja le a sertést, főleg saját tenyésztéséből. De már említettem azt is, hogy ha a különböző tápokkal etetik és nem krumplival, kukoricadarával, akkor már a húsa sem lesz olyan, mint kellene.
Köszönöm, hogy itt voltatok!
Szeretettel: Zsuzsa
|
|
|
Hozzászólást csak bejelentkezés után küldhetsz
|
|
|
Ma 2024. november 26. kedd, Virág napja van. Holnap Virgil napja lesz. |
|
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni
|
|