|
Vendég: 36
Nincs Online tag
Regisztráltak: 2,211
|
|
_Elmélkedés a humán kultúra két ágának - a zeneművészetnek és a sportnak - békés és egymást gazdagító együttéléséről
A zongoraversenyeket ma már nagy kiszáradt tavak tükörsima medrében bonyolítják le, ahol állandó a szélirány. A versenypályát természetesen a legkorszerűbb infrastrukturális kellékek teszik teljessé. A hangversenyzongorák felhajtott fedele vitorlaként szolgál. A pedálokkal a zongorafedél hajlásszöge és a keréktengelyek elfordulási szöge vezérelhető. Speciális összetételű homoklepergető zsírokkal kenik meg a kerékcsapágyakat,
A lóversenyhez hasonlóan, cingár törpe virtuózok ülnek a forgatható zongoraszékeken, illetve az utánfutókban. Ezzel már elárultuk, hogy kétfajta zongoraverseny létezik: az egyikben a zsoké zongoraszéken ülve irányítja és ostorozza az instrumentumot, ez az Ütögető, a másikban a zongora mögé egy kis kétkerekű homokfutót csatlakoztatnak, abban ül a hajtóművész. Ennek a verziónak az elnevezésére pályázatot bonyolítottak le, a nyertes név a Gallup lett. A zongorák gördülési stílusa mindkettőben szabadon megválasztható.
A zongoraverseny nem olcsó mulatság: csak tőkések vehetnek részt benne. A páncéltőkések stabilabbak, a fatőkések viszont könnyebbek.
Szinte látom magam előtt a zsibongó versenypályát... A hangszórókból lágyan szól az „Ebony and Ivory”. Megtörtént a virtuózok mérlegelése, egyes zongorákra túlsúlyt helyeznek, egy jól kézre álló sapkát, amelynek speciális neve van: Handy Cap. A nézők előtt körbevezetik a benevezett, rajtszámmal ellátott zongorákat. A trénerek még elvégzik az utolsó simításokat a versenyzőkön: itt egy kétvonalas fisz húron kell húzni harminc fokot, amott egy basszus geszt kell tizenöt fokkal lejjebb ereszteni. A küllem sem közömbös: szarvasbőr kendőkkel polírozzák a zongorafedeleket.
A pénztáraknál tolongás, már meghirdették az első futamot, beavatott szájak titkos tippeket súgnak mohó fülekbe, tétre, helyre, befutóra. Bukmékerek csak a számukra érthető kézjelzésekkel váltanak információt egymással, röptében frissítve az aktuális opuszokat. A lelátón olvasgatják a Partiturf tippújságot. Egy idősebb úr egy kiskamasz leányzót kalauzol a pénztárhoz, és súgja neki: próbáld meg picim, szűz kéz ugyebár... mire a leányka kesztyűt húz.
A hétköznapok korántsem ennyire látványosak a Nemzeti Zenedében. Minden zongorának saját boxa van, a sarokban a speciális takarmányként felhalmozott kottapapír-bálák, horganyozott vödrökben bútorlakk van bekészítve; se nem túl fagyos, se nem túl poshadt. Nemrég érkezett az állományba egy afrikai példány: az ő klaviatúráján az egész hangok feketék, a félhangok fehérek. Az instrumentumokat naponta meg kell dolgoztatni, szerződtetett segédvirtuózok skálázgatnak a billentyűkön.
A versenyek izgalmában néha bizony tragédiák is történnek: ha egy zongora látványosan botlik, vagy egy másik a lábára hág, akkor annyira lesántulhat, hogy a leghumánusabb módon kell átsegíteni őt a másvilágra: motoros fűrésszel hasogatják miszlikekre, persze csak egy altatódal-injekció után.
Történnek persze – ha jóval ritkábban is – igazi csodák is ebben a világban. Amikor alig valamivel több mint két évvel ezelőtt a világra pottyant a kis pianínó, mindössze harminchat kiló súllyal és hat és fél oktáv hosszal, ugyanolyan esetlen nyakigláb volt, mint társai. Farfekvéssel született, kerekei még nem voltak, a majdani pedáloknak is még csak a korcs kezdeményei kandikáltak ki. Vérvonala miatt azonban volt esélye figyelemre méltó karrier befutására. Évjáratának megfelelően az Overture nevet kapta.
A zongoraversenyeket, a versenyzők speciális alkatának megfelelően, olyan nyílegyenes pályákon bonyolítják le, amelyeken minden résztvevőnek külön kijelölt, a többitől elválasztott sávja van. Kezdetben emiatt a pályák nagyon szélesek voltak, hiszen nyolc sávot kellett egymás mellé építeni. Aztán elterjedtek a párosversenyek, amikor egyszerre mindig csak két résztvevő mérte össze az erejét; itt tizenhat indulóval kezdenek, és fokozatosan feleződve jutnak el a döntőig. Fogadni természetesen már a legelső futam előtt is lehetett, akár a végső győztesre is: itt a legnagyobb az osztalék.
A hosszú pályák, a sávokat határoló falak, de maguknak a zongoráknak a felülete és a zsokék öltözete is bő teret ad hirdetések, reklámok, márkanevek elhelyezésére, így a versenyek a súlyos költségek ellenére is kezdtek nyereséget hozni. Rohamosan fejlődött a technikai és szervezeti háttér is. A kétnyelvű Kanadában bejegyzett nemzetközi szervezet, a Centre International de Fortepiano Race Associations gyönyörű székházat építtetett Ottavában; csodájára járnak a CIFRA palotának. A központ merész újítása nyomán hamarosan megrendezik az első virtuális interkontinentális zongoraversenyt; ezt videokonferencia formájában bonyolítják le, egyszerre nyolc helyszínen, azonos időpontban való indítással, internetes fogadási lehetőséggel. Az egyenlő esélyek biztosítása érdekében – a pálya talaja, a széljárás, az eltérő időzónák – tehetős befektetők elkezdtek világszerte fedett zongoraverseny-pályákat építeni. A jövő perspektívái beláthatatlanok... |
|
|
- december 20 2012 21:01:25
Ez van, amikor a szerzőt nem soronként, hanem a papír elfoglalt felületével arányosan fizetik: A bekezdések között dupla soremelést iktat be.
Vagy nem is a szerző formázta meg így? |
- december 22 2012 20:42:46
Kedves Ross!
Végre kimásztam az asztal alól! Hát nem odaröhögtem magam, amikor kis remekművedet olvastam. Nagyon ügyesen van benne összeszőve a két egyébként külön-külön komoly tanulmányra is alkalmas téma Ravasz módon olyan kifinomult humorszósszal van összetartva, hogy az ember belekóstolva ebbe a kevercsbe, önfeledten nevetve jut el a mű végéig! Természetesen ilyen írást csak a téma alapos ismeretével lehet megalkotni! A lovival óvatosan! Sok embert tönkre tett már! Még egyszer gratulálok, a zenebohóc ! jelét ?-re változtatva: Van másik?
Szeretettel Andyí |
- december 22 2012 23:30:34
Kedves Andy,
Nagy örömet szereztél a tartalmas észrevételeddel. Szeretem ezt a fajta szófűzést (úgy értem, a Tiédet): a lényeg kiemelését, az érezhetően megfontolt, kerek mondatokat, jó stílusban, a hosszabb és rövidebb mondatok váltogatását... Tökéletesen észlelted, hogy a minél szárazabb, minél tárgyszerűbb leírás akár már egyetlen, nem pontosan odaillő szó miatt is precízen működő humorforrássá képes válni.
Egy háttérinformációt illik bevallanom. Ez a történet mindössze egyetlen felhámrétege annak a rókának, amelyről emellett klasszikus, kötött formájú vers és szabad vers is lenyúzatott. Kérdésedre, amelyben a zenebohóc szállóigéjének felkiáltó jelét görbítetted kérdőjellé, egyelőre azt válaszolhatom: körülnézek a spájzban.
Kellemes Ünnepeket kívánok: Ross |
|
|
Hozzászólást csak bejelentkezés után küldhetsz
|
|
|
Ma 2024. november 23. szombat, Kelemen napja van. Holnap Emma napja lesz. |
|
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni
|
|