|
Vendég: 103
Nincs Online tag
Regisztráltak: 2,210
|
|
_
A „másság” problémája.
Sokan azt tartják, hogy a világon minden embernek él valahol egy hasonmása, noha nem ikertestvére és talán soha nem is látja. Mégis minden ember – még az egypetéjű ikrek is – különböznek valamelyest – vagyis: mások. A különbözés csak akkor okoz gondot, ha külsőleg látványos eltérés látszik bőre színében, arcának formájában, de lehet gyűlölet forrása a más meggyőződés, vallás, kulturális különbözés is.
Vajon mi ennek a magyarázata? A másság ártalmas-e, ha csoportot jelent? Miért akarunk egyformák lenni és nem elfogadni, aki nem tartozik - mássága miatt – közénk? Sokféle magyarázat létezik, de egyik sem egyértelműen hangzik, nem elfogadható válasz erre a háborúkat, népirtásokat szervező csoportviselkedésre. A csoportok magukat meghatározzák,
szabályokat alkotnak a csoporthoz tartozás ismérvéül. Magukat felsőbb rendűnek tartják, és
kiközösítik, megalázzák a kívülállókat. A mindig kisebbségben levő „mások” vagy integrálódnak, vagy eltűnnek a történelem süllyesztőjében, illetve maradékaik – ha ragaszkodnak identitásukhoz – vállalják az örökös hátrányos megkülönböztetést és a vele járó utálatot, gyűlöletet. A magukat felsőbbrendűnek tartó nagyobb csoport világuralomra tör, és céljának megfelelő hazug jelszavakkal kívánatos perspektívát ígér a vele tartó –megtéveszthető – tömegeknek. Így jönnek létre a belső ellentétektől feszülő, óriásbirodalmak, melyek egy idő után szétrobbannak.
Nyelvileg is megfogalmazódik ez az uniót teremteni kívánó törekvés a bölcsnek tartott „arany mondásokban”. A Bibliában „egy akol – egy pásztor” a kívánatos nagy egység. Az ókori görög, római kultúrákban „hasonló a hasonlónak örül”, és csupán a művészetekre vonatkoztatható a „másság, a variáció gyönyörködtet.” – gondolata. Lehet, sőt kell közösen imádkozni, közös vezért követni, azonos urat együtt szolgálni, de a művészi alkotást nem szabad másolni, mert az unalmas lenne, elnyomná a tehetséget, a zsenialitást, melynek lényege éppen a szellemi eredetiség. A tömegkultúra, az elgépiesedés szükségszerűen színvonalvesztéssel jár. A korábbi kultúrák így válnak klasszikussá, mintává, követendővé.
A másságnak mégis meg kell maradnia, mert a társadalom lételeme a harc, ehhez ellenségképre van szükség, és ezt a mindenkori másokban meg is találja. Az identitásról nem mondanak le az eredetileg elkülönülő csoportok, és ez határozza meg a történelem és a társadalmak alakulását. A biológiai alapon megjelenő másság is alkalmas üldözendő idollá válni. A fajelmélet éppen ezen alapul, noha megjegyzendő, hogy az emberiség egésze nevezhető fajnak, és ezen belül vannak fajták – bőrük színe és egyéb testi jellegzetességeik szerint- és ez nem változtatható. Ennek ellenére mindenkor előfordulnak fajtabeli keveredések, és kialakul félvér csoport, akik sem egyik, sem másik fajtához nem tartozónak nem érzik magukat, mert ezt éreztetik velük. /fél-néger, fél-indián, fél-zsidó, stb/
Kívánatos lenne persze a kultúrák színes palettájának megőrzése a társadalmi béke és egyenjogúság jegyében, de a múlt és a jelen történelme azt igazolja, hogy ez soha nem következik be, mert „a farkas nem legel együtt a báránnyal”, - sokkal inkább igazolódik az a megállapítás, hogy „Ember az embernek farkasa” – hiszen valójában hatalmi és gazdasági harc alakítja a mindenkori viszonyokat. E tekintetben talán elmondhatnánk azt is, hogy az állatvilágban „emberibb” világ van jelen.
|
|
|
- augusztus 14 2017 11:25:00
Remek gondolatok!
Szeretettel olvastalak kedves Sarolta és gratulálok!
Évi |
- augusztus 14 2017 15:32:04
Drága Mamuszka!
Hála Istennek, az eszed nem beteg, okos, nagyon jó írásod örömmel olvastam.
Szeretettel: Viola |
- augusztus 16 2017 00:33:09
Kedves Sarolta !
Kétféle embertipus van a nagyrésze az emberiségnek gyenge,gyámoltalan,
tájékozatlan,akar valahová tartozni kell neki valaki aki irányítja az életét.
Egy csordás aki csattint néha az ostorával,és a kópók kik vigyáznak,hogy
ki ne lépj a birkák sorábol.
A másik akikböl kevés van akik szabadon gondolkodnak,kiknek nem kell
mondani,hogy mit csináljanak.Ezek a karakter emberek kik megváltóztatnák ezt a szennyes világot de soha nem fogják elérni vagyaikat mert kevesen vannak.Én az útóbbiakhoz tartozom és küzdeni
fogok érte míg élek mert szabadnak szülletem !
Jó gondolatok
Szeretettel olvastalak : TIbor |
- augusztus 16 2017 20:13:16
Évi kedves!
köszönöm és örömmel fogadtam véleményedet.
szeretettel ölellek
Sarolta |
- augusztus 16 2017 20:17:39
Drága Viola!
A történelmet elég jól ismerem, napjaink eseményeit is figyelem - elszomorító, de reménytelen a változás, sőt, egyre mélyül a másság iránti gyűlölet. A csapatok így élik ki agresszivitásukat, ellenségképet gyártanak, hogy harcoljanak és mások szenvedését élvezik.
Így múlik majd ki az emberi faj - egymást gyilkolva.
köszönöm üzenetedet
Sarolta |
- augusztus 16 2017 20:26:10
Kedves Tibor!
Két malomban őrölünk.nem értettél engem,én nem erkölcsi értelemben gondolkodom a másságról, és te az elméletedben pontosan két táborra osztod az emberiséget: öntörvényű "szabadokra" - és szolgalelkű engedelmeskedő gyávákra.
Az ember társadalmi lény,egymásra vagyunk utalva, de nem egymás gyűlöletére,hanem segítésére, kiegészítésére, együttműködésre.
Ahhoz, hogy szabad lehess - szerinted - kell sok pénz, egészség és mások szeretete irántad. Akik ezzel nem rendelkeznek, kiszolgáltatott helyzetben élnek, elfogadják az irányítást,mert erre van szükségük - igaz, ők vannak többen. Nem helyes, hogy leegyszerűsítetted a problémát.
Üdv. Sarolta |
- augusztus 17 2017 13:41:38
kedves Sarolta !
A pénznek ehhez semmi köze,itt a szellemi szabadságrol van szó ami
zsugorodik amig végleg eltünik
Tibor |
|
|
Hozzászólást csak bejelentkezés után küldhetsz
|
|
|
Ma 2024. november 21. csütörtök, Olivér napja van. Holnap Cecília napja lesz. |
|
Üzenet küldéséhez be kell jelentkezni
|
|